В Україні та загалом у Волинській області погодження земельних ділянок громадянам погоджується без комісій, виключно одним органом виконавчої влади.

01.02.2013

6 грудня 2012 року набрав чинності Закон України від 02 жовтня 2012 року № 5395-VI “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури відведення земельних ділянок та зміни їх цільового призначення», предметом правового регулювання якого була ліквідація Комісії з розгляду питань, пов’язаних із погодженням документації із землеустрою, та запровадження принципу узгодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок органами виконавчої влади в залежності від категорії земель.

Зокрема проект землеустрою підлягає обов’язковому погодженню з органами земельних ресурсів та у разі розташування на земельній ділянці об’єктів будівництва або планування розташування таких об’єктів – з відповідними органами містобудування та архітектури.

Разом з тим, в окремих питаннях проект землеустрою підлягає погодженню з іншими органами виконавчої влади в залежності від місця її розташування та цільового призначення, а саме:

природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельної ділянки, розташованої на території чи в межах об'єкта природно-заповідного фонду або в межах прибережної захисної смуги, підлягає також погодженню з природоохоронним органом;

історико-культурного призначення, земельної ділянки, розташованої на території історичних ареалів населених місць, земельної ділянки, на якій розміщені об'єкти культурної спадщини, підлягає також погодженню з органом охорони культурної спадщини;

лісогосподарського призначення підлягає також погодженню з органом лісового господарства;

водного фонду підлягає також погодженню з органом водного господарства.

Реалізація однієї з наших ініціатив – скасування земельних комісій, які були потужним важелем у руках нечистих на руку чиновників, та призводили до масових зловживань у земельній сфері, звела до мінімум корупційну  складову, – розповів керівник відомства Держземагентства України Сергій Тимченко.

Раніше, перш ніж винести на розгляд питання про зміну цільового призначення, або про відведення земельної ділянки, напередодні важливого засідання земельна комісія вирішувала надати чи відмовити тій чи іншій особі. До складу комісї входили представники санепідемстанції, археологи, екологи і т.д., тобто люди, які не мають особливого відношення до землі. А оскільки рішення приймалися колегіально, то відповідно не було і ніякої особистої відповідальності.

Також слід зауважити, що 04.01.2013 року відбулась спільна нарада Міністерства юстиції України та Державного агентства земельних ресурсів України з питання застосування статті 186-1 Земельного кодексу України. За результатами проведеної наради було складено протокол, яким визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки маєпогоджуватися лише органами, зазначеними у частинах першій та другій статті 186-1 Земельного кодексу України, тобто відповідними органами земельних ресурсів та органами містобудування і архітектури в межах їх повноважень.

Слід звернути увагу на те, що лише постановою Кабінету Міністрів України №878 від 26 липня 2001 року визначено Список історичних населених місць України до яких по Волинській області віднесено 20 населених пунктах, а саме: м. Луцьк,м. Берестечко, м. Володимир-Волинський, смтГолоби , смт Головно, м. Горохів, смтІваничі, м. Камінь-Каширський, м. Ковель, смт Луків, смт Любешів, м. Любомль, смтОлика, смт Ратне, м. Рожище, смт Стара Вижівка, смтТурійськ, м. Устилуг , смтЦумань, смт Шацьк. 

Відділ інформаційної політики облдержадміністрації