УВАГА! Департамент кіберполіції Національної поліції України повідомляє про виявлення у соціальних мережах небезпечних груп, які набирають все більшої популярності у дітей.

24.02.2017

Це  так звані групи смерті. Їх аудиторія – діти  здебільшого віком 9-14 років, які після систематичного відвідування спільнот вирішуються на самогубство. Зареєстровані випадки суїциду в Україні, виявлені діти (240), які зареєстровані в таких акаунтах. На сьогодні вже є випадки спроби суїциду у Волинській області.

Подібні суїцидальні спільноти називаються «Море китів», «Тихий дім», «Розбуди мене в 4.20», «Синій кит», “Кити пливуть вгору” є “Космічний кит”, “Білий кит”, “Китовий журнал”, “Океан китів”, “Літаючий кит” і т.д.

  Відтак, у всіх прихильників цих спільнот на особистих сторінках зображені відео або малюнки з літаючими китами, може бути з метеликами. Чому саме кити? Логіка така: ці тварини асоціюються у них зі свободою. Використання поняття «кити» («летючі кити»), можливо, пояснюється тим, що цей вид ссавців – один з небагатьох, представники якого добровільно можуть звести рахунки з життям. Рідше можуть бути метелики, оскільки метелики живуть всього один день.

Нелюди, які організували цю систему, працюють за певною схемою.

Для того, аби вступити в такі групи, треба подати заявку на вступ до неї та написати певний текст у себе на сторінці.

Якщо адміністрація групи затвердить кандидатуру, то буде проведено невеличке психологічне вивчення особи та її готовності до самогубства через спілкування в приватному чаті.

Наступне повідомлення буде із завданням (опис завдання, та час, що надається на його виконання). Виконання кожного завдання треба фіксувати на фото або відео. На кожне завдання надається обмежений час. Якщо учасник не встигає його виконати, або вступає в суперечки, то його виключають з групи.

Усього дається 50 завдань («квестів») (у фейкових спільнотах – від 13 до 50 «квестів», це залежить від адміністратора).

Адміністратор групи схиляє дитину до виконання завдань (квестів), причому практично всі завдання передбачають завдання дитині власноруч каліцтв або заподіяння болю. Всі ці «квести» в обов’язковому порядку знімаються на відео.

Коли адміністратор групи впевнений у тому, що дитина готова до самогубства, створюється аудіо, в якому дитина виступає в головній ролі. У ролику оговорюються усі її проблеми, які вона озвучила «провіднику». Єдиний вихід із усіх проблем, який озвучується в цьому «творі», – вчинити самогубство. Перед цим дитина слухає аудіозапис і робить останній крок.

Фінальне завдання – покінчити життя самогубством та зафіксувати момент смерті на камеру в режимі online. Відеозаписи в подальшому продаються в мережі Інтернет або в Darknet.

Адміністраторів групи/кураторів чи провідників дуже важко спіймати, але цим займається кіберполіція.

Адміністратори – це зухвалі, цинічні люди, яким життя дітей та їхні смерті – як певна гра, забавка. Разом з тим вони на смертях, знятих на відео заробляють собі великі гроші.

 

Що потрібно знати батькам, щоб не допустити трагедії в сім’ї.

Де небезпека?

В першу чергу, групи  ВКонтакте, «Інстаграм». Вони бувають як з закритими, так і відкритим доступами. Їх модератори – дорослі люди, які працюють зі знанням пристрастей і захоплень кожної окремої дитини, виманюють дітей на відверту розмову і потім грають на самому болючому. Наприклад, дівчаткам навіюється думка, що вони “товсті”, а хлопцям – що ті “лузери”. Чи що батьки їх не розуміють, діти одинокі, а з ними  підліткам буде все добре.

У назві груп найчастіше можна зустріти слова “Кити пливуть вгору”, “F57” або “Море китів”.

Що  кажуть дітям в соцмережах?

Дітей покроково підводять до самогубства. Спочатку наприклад, на перший погляд такі так би мовити “нешкідливі слогани”:

 “Кращі речі в житті з буквою “с” – Сім’я, субота, секс, суїцид”.

Пісні типу: “… ми пішли у відкритий космос, в цьому світі більше нема чого ловити”.

Або запитання: “Скільки сумних буднів ти готовий ще так проіснувати?”.

Чи картинки: рейки, що насувається поїзд з написом «цей світ не для нас”.

Фото: діти на дахах з написом “ми діти мертвого покоління”.

Потім дають завдання знищити щось улюблене (наприклад іграшку) або піти на рейках/ на мосту поплигати  декілька хвилин і  виконання всіх завдань знімати на відео, як підтвердження.

Якщо дитина відчуває небезпеку або це їй набридло, і дає знати куратору, дитині йдуть погрози (що постраждають близькі і т.д.).

Коли вже такі завдання пройдені, далі йдуть по наростаючій швидкими темпами завдання на нищення свого тіла. Наприклад, проколоти чи обпекти пальця, руку, потім зробити порізи кілька сантиметрів і т.д. за наростаючим принципом. (Фантазія у кураторів велика, схеми єдиної немає).

В такий період у дитини вже пошкоджена психіка. Але куратори на цьому не зупиняються, тому що дають завдання підлітками залучати і інших ще можна сказати здорових дітей до цієї гри.  

Що роблять діти?

Модератори груп вміють залучати. Наприклад, діти можуть прокидатися посеред ночі або 4.20  ранку на запланований чат. З’ясовано, що деяким роздають якісь номери. Але їх отримають тільки ті, кого запросять: “Го в скайп”. Це один з етапів так званого відбору. А в кінці кожній дитині розкажуть, як саме потрібно себе вбити.

Як готують дітей до Дня смерті?

Про те, що сьогодні “той самий день”, за наявною  інформацією, діти знають за 50 днів, але цей час може бути скорочено, в залежності від того, якими темпами дитина готова робити попередні завдання. Весь цей час вони виконують завдання в закритих групах. Наприклад, написати есе про Ріну ( це дівчина-самовбивця, яка стала культовою), намалювати малюнок або порізати руки.

Дітям забороняється говорити комусь про своє “захоплення”. Хто порушує правила – моментально вибуває з числа “обраних” або йдуть погрози. Організатори відбирають тільки тих, хто не задає зайвих питань і чітко слідує божевільним інструкціям.

Жертви в перебігу “останніх” 50 днів не сплять ночами – переписуються в чатах в соцмережі з іншими “обраними” або ж організаторами. Як наслідок, підлітки часто стають менш енергійними вдень.

Поведінка “обраних” в соцмережах

У себе на сторінці діти часто публікують сумні пости, а на “стіні” з’являються картинки китів або метеликів. Діти можуть навіть прямо писати, що хочуть померти, і постити фотографії порізаних рук.

Суїцидники, швидше за все, мають друзів серед “обраних”, з якими ведуть переписку або навіть разом виконують завдання.

Хто допомагає померти дітям?

Російські журналісти (в Росії такі суїциди були зафіксовані  ще у 2012 році), які через соцмережі вийшли на адміністраторів груп, задаючи питання останнім, вияснили чому вони це роблять. Пояснення  “Простір Всесвіту занадто забито. Ми чистимо світ від біосміття”. (після чого аккаут адміністратора був видалений).

А в одному з пабліків ВКонтакте  Море китів  (знову ж таки в Росії) один з адміністраторів прокоментував так: “Подібні пабліки можуть підштовхнути хвору людину на самогубство. Але підлітки стають хворими в своїх сім’ях… В першу чергу це ви винні в тому, що ваша дитина наклала на себе руки. Це ви наплювали на його життя! Це вас хвилювали тільки п’ятірки в щоденнику! Це ви били його, душили самостійність і сипали образами! Це ви позбавили власних дітей тепла і сердечної любові! Діти прийшли сюди за допомогою, яку вони жодного разу в житті не отримали від вас. Нехай навіть в останній день їм знадобилася допомога, щоб піти з життя.”

А ось, що написала за два дні до загибелі одна дівчинка  (варто зауважити, що маніякам, які доводять дітей до самогубства, неважливо, де живе дитина. Головне, щоб її свідомість піддавалась маніпулюванню).

Фрагмент запису, який  був зроблений:

“Тобі ніколи не зрозуміти як це, жити, будучи таким величезним, таким величним. Кити ніколи не стануть думати про те, як вони виглядають. Кити мудріші за людей. Вони прекрасні. Я бачила, як літають кити. Це неймовірно … Знаєш, від чого кити викидаються на берег? Від розпачу”.

Діти постійно дотримуються інструкцій і в останні хвилини свого життя (можна сказати, що їх ведуть), тому що було проаналізовано поведінку російських суїцидників – всі діти, зважилися на суїцид, знімали куртки перед вирішальним кроком.

Слід додати, що діти, які замислюються про суїцид, часто говорять про смерть, роблять відповідні малюнки або пишуть твори. Серед особливостей поведінки може бути також роздача власних речей, агресивна і брутальна поведінка, відчуженість від близьких.

Підлітки, які хочуть себе вбити, можуть бути байдужими до улюблених занять, у них зникає апетит і змінюється графік сну. Серед інших ознак суїцидальної поведінки можуть бути втеча з дому, байдужість до свого зовнішнього вигляду або різка зміна поведінки (наприклад, активна дитина починає вести себе занадто спокійно).

У зв’язку з цим батькам, щоб не допустити вступу дітей до таких груп, рекомендується:

– приділяти більшу увагу психологічному стану дитини;

– перевіряти шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень. У разі їх виявлення – з’ясовувати обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу звертати на пошкодження різного роду у формі кита;

- дитина повинна довіряти батькам, тоді легше буде контролювати і облікові записи (акаунти) дитини в соціальних мережах та групи, до яких входить акаунт. Перевіряти вміст спілкування у приватних чатах;

– звертати увагу на коло спілкування дитини;

– намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями;

Робити толерантно, з розумінням і повагою до дитини наступне:

–  контролювати те, які фото- та відеофайли знаходяться в гаджетах дитини;

– встановлювати функцію «батьківський контроль» на всіх гаджетах дитини.

 Для отримання консультацій з даного питання  просимо звертатись до Ківерцівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за тел..2-17-68 , м.Ківерці, вул..Шевченка, 6.

При виявленні дітей, які беруть участь у квестах  так званих «груп смерті» звертатись (телефонувати) у відділ протидії кіберзлочинам у Волинській області Поліського управління кіберполіції Національної поліції України або 102.

 

 

Відділ з питань організаційної роботи, внутрішньої та інформаційної політики