Ситуація щодо попередження поширення епідемії АЧС в районі перебуває на особистому контролі голови РДА

11.02.2019

Під керівництвом голови РДА Валерія Ткачука відбулося спільне засідання  державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації та місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. В засіданні брали участь голова районної ради Олександр Гурський, члени комісії, завідуючі державними установами ветеринарної медицини району, запрошені, користувачі мисливських господарств, голови Цуманської, Ківерцівської ОТГ та сільських рад.

 На порядок денний виносилося питання «Про вжиття заходів з локалізації та ліквідації африканської чуми свиней на території ГО ТМР «Горинь» Ківерцівського району та посилення заходів з недопущення розповсюдження захворювання на території району».

По даному питанню доповів начальник Ківерцівського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області Петро Плодніка, який поінформував. що 7 лютого 2019 року власник мисливських угідь ГО ТМР «Горинь» Шевчук Ю.А. по телефону повідомив, що під час обходу території єгерем Крикуном В.О. мисливських угідь в четвертому кварталі  Горинського лісництва було виявлено труп дикого кабана віком приблизно 6 років вагою до 200кг.

Спеціалістами Держпродспоживслужби району було здійснено комісійний виїзд з метою відбору пат матеріалу для встановлення діагнозу загибелі тварини. При розтині трупа дикого кабана було встановлено, що внутрішні органи були непридатні для дослідження, тому відібрано трубчасту кістку і направлено в ДУ «Волинська регіональна лабораторія державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів». Рештки дикого кабана утилізовано шляхом закопування на глибину до 2 м. Місце розтину трупа піддане дезінфекції. Даний патматеріал відправлено у Львівську регіональну державну лабораторію ветмедицини для виключення АЧС. Згідно звіту про результати досліджень патологічного матеріалу було виявлено ДНК вірусу Африканської чуми свиней.

Спеціалістами ветеринарної медицини Ківерцівського району з 9 лютого 2019 року почали проводити подвірні обстеження свинопоголів’я з метою виявлення хворих та загиблих тварин в населених пунктах: Берестяне, Грем’яче, Сильне, Городище, Скреготівка, Карпилівка, Холоневичі, Знамирівка. Станом на 11 лютого 2019 року обстежено 743 дворів 796 голів свиней. Фактів виявлених хворих та трупів тварин не виявлено.

В телефонному режимі і письмово повідомлено власників користувачів мисливських угідь ГО«ТМР Легіон», ГО ТМР «Горинь», ДП МГ «Звірівське», Ківерцівська РО УТМР, ДП «Ківерцівське ЛГ», ТзОВ «Майдан мисливський», ДП «Цуманське ЛГ» та голів ОТГ смт.Цумань та Грем’яченської с/р і директора   ринку смт. Цумань про випадок АЧС серед диких свиней в ГО ТМР «Горинь». Проведено обстеження мисливських угідь, фактів виявлення хворих та трупів тварин не виявлено.

В обговоренні питання взяли участь голова РДА Валерій Ткачук, голова Цуманської селищної ОТГ Анатолій Дорошук.

Заслухавши інформацію начальника Ківерцівського районого управління Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області Петра Плодніка, виступи голови та членів комісія вирішила:

1.Визнати спалахом (неблагополучним пунктом) щодо африканської чуми свиней (надалі АЧС) та встановити карантин на території мисливських угідь ГО ТМР «Горинь» 4 кв. Горинського лісництва.

2. Встановити зону захисту – територію ГО ТМР «Горинь».

3. Встановити зону спостереження(нагляду): с. Берестяне і  територія межі мисливських господарств  ГО «ТМР Легіон», ТзОВ «Майдан мисливський», ДП МГ» Звірівське».

4. Державній надзвичайній протиепізоотичній комісії при Ківерцівській райдержадміністрації затвердити «План заходів по локалізації та ліквідації спалаху африканської чуми свиней у дикій фауні ГО ТМР «Горинь».

5. Голові ДНПК при Ківерцівській райдержадміністрації Таранчуку Ю.В., начальнику Ківерцівського районного управління Держпродспоживслужби у Волинській області Плодніку П.Б.:

5.1 Про виконання Плану заходів щоденно інформувати Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області.

6.Державній надзвичайній протиепізоотичній комісії при Ківерцівській райдержадміністрації, власникам ГО«ТМР Легіон», ГО ТМР «Горинь», ДП МГ «Звірівське», Ківерцівської РО УТМР, ДП «Ківерцівське ЛГ», ТзОВ «Майдан мисливський», ДП «Цуманське ЛГ», Ківерцівському районному управлінню ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області:

6.1.Встановити чисельність диких кабанів в мисливських господарствах :

- ГО ТМР «Горинь» - відстріляти та знищити їх. Відстріляних диких кабанів та трупи тварин, що загинули, закопувати  у визначеному  рішенням ДНПК місці на глибину не менше 2 м.

-  ГО«ТМР Легіон», ДП МГ «Звірівське», Ківерцівська РО УТМР, ДП « Ківерцівське ЛГ», ТзОВ «Майдан мисливський»   ,ДП «Цуманське ЛГ» від відстрілених диких кабанів проводити відбір патматеріалу за участю спеціалістів держпродспоживслужби для лабораторного дослідження.                                                                  

7. Всім користувачам мисливських угідь:

7.1. Враховуючи напружену епізоотичну ситуацію щодо африканської чуми свиней на території району, та той факт, що джерелом інфекції є хворі дикі свині, забезпечити проведення депопуляції. 

 7.2. Дотримуватися вимог біобезпеки під час полювання або під час проведення будь-яких інших заходів, пов’язаних із відстрілом та вилученням диких тварин (або виявлених їх решток) із природного середовища. Туші відстріляних диких свиней, в зоні захисту, захоронювати без проведення досліджень у визначених місцях на глибину не менше 2 м та проведенням дезінфекції за участю спеціалістів Держпродспоживслужби району.

7.3 Дозволяти використання туш впольованих диких кабанів в зоні спостереження  лише після отримання негативних результатів лабораторних досліджень на АЧС.

 7.4. Облаштувати місця з відповідним обладнанням (холодильники, морозильні камери температурний режим +1:-1) для зберігання туш диких кабанів до одержання результатів лабораторних досліджень. В разі неможливості – туші захоронювати на місці відстрілу в ямі глибиною не менше 2 метрів.

7.5. З метою належного контролю за проведенням обліку чисельності мисливських тварин забезпечити проведення таких заходів з обов’язковим залученням спеціалістів районного управління ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області.

7.6.Туші диких кабанів, які плануються направлятись на дослідження  доставляти на спеціально обладнані забійні площадки для проведення ветсанекспертизи з подальшим відбором біоматеріалу.

7.7. Забезпечити доставку біоматеріалу від добутих диких кабанів в               ДУ “Волинська регіональна державна лабораторія державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів”.    

7.8. Виділити окремий транспорт для доставки відстріляних диких кабанів на забійні площадки та забезпечити його дезінфекцію.

7.9. З метою недопущення попадання вірусу в навколишнє середовище трупи відстріляних диких кабанів упаковувати у поліпропіленовий матеріал.

8. Ківерцівському районному управлінню Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області, Ківерцівській державній районній лікарні ветеринарної медицини:

8.1. Забезпечити участь, під час відстрілу диких кабанів, спеціалістів ветеринарної медицини для проведення ветеринарно-санітарної експертизи та відбору біоматеріалу.

                                                                              

            9.Ківерцівському районному управлінню  ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області, Ківерцівському відділу поліції ГУНП у Волинській області:

9.1. Посилити роботу з профілактики особливо небезпечних хвороб, зокрема африканської чуми свиней. Активізувати діяльність мобільних груп з метою реалізації заходів спрямованих на ліквідацію та недопущення поширення епізоотій.

9.2. Забезпечити дієвий контроль за переміщенням живих свиней та продукції з них на території області. Не допускати переміщення живих свиней без ветеринарних документів.

          10. Головам Цуманської ОТГ та Грем’яченської с/р:

          10.1.Організувати сходи громадян у населених пунктах із залученням спеціалістів Ківерцівського районного управління ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області з метою проведення роз’яснювальної роботи щодо вжиття заходів  профілактики та недопущення поширення АЧС на підконтрольній території.

 10.2. Провести облік всього наявного свинопоголів’я в господарствах приватного сектору.

 10.3. Провести знищення бродячих котів та собак гуманним методом.

10.4. Виділити спецтехніку (екскаватор) для проведення земляних робіт з метою забезпечення захоронення трупів диких свиней та локалізації хвороби.

11. Карантин з неблагополучного пункту зняти за рішенням ДНПК при Ківерцівській райдержадміністрації не раніше ніж через 40 днів після проведення всіх заходів згідно «Плану заходів щодо ліквідації та недопущення розповсюдження захворювання».

Відділ з питань організаційної роботи, внутрішньої та інформаційної політики