Президент Польщі Анджей Дуда вшанував в Олиці загиблих у 1943

08.07.2018

Президент  Польщі Анджей Дуда сьогодні, 8 липня 2018 року, побував на Волині, де взяв участь у заходах, приурочених 75-й річниці Волинської трагедії. У рамках цих заходів польський президент відвідав і Ківерцівський район, а саме селище Олика, яке славиться своєю історичною спадщиною.

Анджей Дуда поклав вінок на місці колишнього польського поселення Покута, оглянув середньовічний Колегіальний костел Святої Трійці у якому тривають реставраційні роботи та старовинне кладовище в Олиці. На кладовищі польський президент поклав квіти, помолився та виступив з промовою.

Президент Польщі зауважив, що польсько-українські взаємовідносини треба будувати на історичній правді.

"Наші відносини нам потрібно спирати на правду, її треба визнати. Там не може бути помсти, хоч є біль. Біль триватиме, проте я вірю, що час, який лікує рани, загоїть і ті страшні рани, що зберігаються у багатьох серцях з одного, та, напевне, з іншого боку також. Але наші добрі взаємини ми повинні будувати на історичній правді", - наголосив Дуда.

Польський лідер наголосив, що сьогоднішній його візит в Україну має мирну мету.

"Це страшна дата, коли гинули люди з обох сторін. Я тут не для того, щоб нагадувати, а щоб молитися. Не може бути мови про помсту, ідеться лише про біль. Ми маємо будувати дружні відносини, бо ми маємо багато спільного", - заявив він.

Президент Республіки Польща закликав не забувати про ті події та не допустити їх повторення. "Я хочу, щоб у майбутньому ми пам'ятали про ці страшні події й більше ніколи не піднімали руку одне на одного", - підкреслив він.

Анджей Дуда також запевнив, що Польща підтримує Україну в питанні євроінтеграції та боротьбі з Росією за свої окуповані території.

"Хай живе вільна незалежна Україна! Хай живе вільна незалежна Польща!» - завершив свій виступ польський лідер.

Оличани зустрічали польського президента плакатами з написами: «Спільна історія, спільне сьогодення… Не можна руйнувати», «Історична правда – для дружби, а не для розбрату», «Ласкаво просимо на Волинь з миром та вірою у європейське майбутнє», «Шануємо історію.Цінуємо сьогодення. Єднаймося заради миру в Європі».

Місцевий краєзнавець, вчитель  Олицької школи, Анатолій Гура каже, що, на його думку, Олика - як місце для вшанування Президентом Польщі жертв міжетнічного протистояння у 1943 році, була вибрана невдало. «Це  кладовище, де побував Дуда, було почате  у 17, якщо ще не у 16 столітті, - каже він. – В Олиці існувало три кладовища. Для євреїв,  православних і католиків.  З часом на  «польському» почали  хоронити католиків не тільки з Олики і навколишніх сіл, там  були поховання навіть із Дубна. В Олиці  не було «людобойства»,  різні між поляками і українцями. Була, може, певна напруженість у певний час, але до вбивств не дійшло.  В Олиці  люди завжди жили мирно, поляки, українці, євреї...». Тому  і могил жертв  Волинської трагедії чи різні (останнє слово  вживають поляки) -  нема. Та й, власне, цифри, названі Президентом Польщі в Олиці, про кількість жертв поляків  та українців, це тільки точка зору польської сторони.  

В Україні та Польщі різне ставлення до подій на Волині та у Східній Галичині 1943-1944 років. Сейм Польщі назвав Волинську трагедію геноцидом польського народу, українські історики це заперечують. Польські історики покладають відповідальність за вбивства цивільного населення виключно на ОУН і УПА, а більшість українських істориків переконані у відповідальності за ці злочини обох сторін. У Польщі вважають, що в результаті етнічних чисток загинуло понад 100 тис. поляків і 5-10 тис. українців. Натомість в Україні говорять про кілька десятків тисяч убитих поляків та до 20 тис. українців. У 2016 році польський Сейм проголосував за визнання Волинської трагедії геноцидом польського народу. В Україні розкритикували це рішення.

«Некоректним» його назвали в українському парламенті. Там вважають, що воно перекреслило попередні зусилля, спрямовані на примирення двох народів.

Відділ з питань організаційної роботи, внутрішньої та інформаційної політики