Працівники НПП “Цуманська пуща” відзначили професійне свято

05.07.2019

Щорічно  7 липня в Україні відзначають  день працівників природно-заповідної справи. Це свято для всіх, хто прагне зберегти природу і присвячує цій справі своє життя, свято небайдужих та дбайливих людей.

Сьогодні, 5 липня 2019 року, колектив  Національного природного парку “Цуманська пуща” зібрався у приміщенні районного краєзнавчого музею аби відзначити своє професійне свято.

Про досягнення, проблеми та плани розповів директор установи Ігор Квач, який подякував колегам за самовіддану працю на природоохоронній ниві та привітав усіх зі святом.

Колектив парку привітали перший заступник голови райдержадміністрації Юліан Таранчук,  голова районної ради Олександр Гурський та народний депутат України Ірина Констанкевич.

Юліан Таранчук  відзначив вагомий внесок працівників НПП “Цуманська пуща”  у збереження та відновлення біологічного і ландшафтного різноманіття Ківерцівщини для наступних поколінь, подякував за їх роботу.

“Завдяки  Вашим зусиллям, вашому ентузіазму зберігаються унікальні природні комплекси, ландшафти, біологічне розмаїття тваринного і рослинного світу нашого краю. Зичу вам усім здоров’я, щастя, наснаги від щоденного спілкування з природою, радості від благородної справи, вдячності від людей!” – зазначив перший заступник голови райдержадміністрації.

Керівництво та працівники парку отримали відзнаки з нагоди професійного свята від народного депутата, районної влади, керівництва парку.

Довідково: Відповідно до Указу Президента України №203 від 22.02.2010 року «Про створення Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща» та на виконання наказу міністра екології та природних ресурсів України № 523 від 12.12.2011 року «Про затвердження Положення про Ківерцівський національний природний парк «Цуманська пуща» була проведена юридична дія по реєстрації Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща» в Єдиному державному реєстрі 23.09.2015 року.

Ківерцівський національний природний парк "Цуманська пуща" створений на території Ківерцівського району Волинської області на площі 34467,89 гектара земель, у тому числі 3472,71 гектара земель, що вилучаються та надаються йому в постійне користування, та 30995,18 гектара земель, що включаються до його складу без вилучення у землекористувачів.

Парк поєднав у собі унікальні природні комплекси – це старі дубові діброви віком до 150-170 років, болота, чорновільшанники, заплави річок; рідкісних тварин, серед них особливої уваги заслуговують зубри, занесені до Червоної книги України; унікальних рослини, зокрема, в травні-червні квітують орхідеї, яких на території Парку зростає близько 10 видів; цікаві історико-культурні пам’ятки: монастир в с. Жидичин, про який згадується ще в літописі XII ст., в селищі Олика замок бастіонного типу XVI ст., який ще називають «Волинським Версалем», величний костел-колегіум; події Першої та Другої світових воєн: Брусилівський (Луцький) прорив 1916 року значною частиною проходив саме територією Цуманської пущі, про що свідчать залишки фортифікацій та траншей, а у другу світову пуща стала однією з баз опору підрозділів УПА до 1950-х рр.

Цуманська пуща входить до складу екологічної мережі, яка сприяє збереженню біологічного різноманіття у Європі. Проведеними обстеженнями на території природоохоронної установи виявлено значну кількість рідкісних рослин, а саме: один вид з Європейського Червоного списку – смілка литовська, два види із Додатку 1 Бернської конвенції – зозулині черевички справжні і кальдезія білозоролиста, яку в Європі вважали зниклою біля 40 років. Також види з Червоної книги України та види, що охороняються на території Волинської обл.

За узагальненими даними на території Цуманської пущі виявлено 249 видів хребетних тварин, з них кісткових риб - 23, земноводних - 11, плазунів - 7, птахів -166 , ссавців - 42 види, значну частку становлять мешканці луків, водойм та боліт.

За результатами досліджень на території національного парку зареєстровано 20 видів, занесених до Червоної книги України: мідянка, лелека чорний, чернь білоока, гоголь, скопа, лунь польовий, змієїд, підорлик малий, беркут, орлан-білохвіст, балабан, журавель сірий, пугач, сорокопуд сірий, рись звичайна, горностай, норка європейська, борсук, видра річкова, зубр ( бізон європейський); 7 видів, занесених до Європейського Червоного списку тварин, що перебувають під загрозою зникнення у світовому масштабі (1991): орлан-білохвіст, деркач, рись звичайна, вовк, видра річкова, вовчок горішниковий, бізон європейський, та 15 видів, занесених до Червоного списку міжнародного союзу охорони природи: карась золотистий, бичок річковий, тритон гребенястий, кумка звичайна, квакша, черепаха болотна, ящірка живородна, чернь білоока, деркач, баранець великий, норка європейська, видра річкова, бобер річковий, білка звичайна, бізон європейський.

Крім того на території Ківерцівського НПП «Цуманська пуща» зустрічається 206 видів хребетних, віднесених до Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі або Бернської конвенції, 31 вид птахів, віднесений до Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотяних птахів, 3 види кажанів, віднесені до Угоди про збереження кажанів в Європі.

Також, на території Цуманської пущі 329 видів безхребетних тварин, серед яких 15 видів занесено до Червоної книги України, Бернської конвенції (Додаток ІІ), Європейського Червоного списку тварин, що перебувають під загрозою зникнення у світовому масштабі, Червоного списку Міжнародного Союзу охорони природи. Ківерцівський НПП „Цуманьська пуща” є ядром екологічної мережі національного значення на півдні Полісся. Крім того, у загальнозоологічному заказнику „Зубр”, який увійде у проект розширення даного парку, зберігається єдина у Волинській області популяція зубра, який є видом державної та міждержавної охорони.

Територія Ківерцівського НПП має значний рекреаційний потенціал. Парк розташований в межах Степанського курортного району, який характеризується наявністю значних площ хвойних, березових та дубових насаджень. Курортними чинниками даного району є сприятливі кліматичні умови, лікувально-торфові грязі та мінеральні води (с. Журавичі, с. Сильне, с. Грем’яче). Ряд урочищ, що входять до складу парку мають не аби яку привабливість для екологічного, зеленого та краєзнавчого туризму (http://knpp.com.ua/).

 

Відділ з питань організаційної роботи, внутрішньої та інформаційної політики