Дбати про пернатих взимку – основне завдання юннатів Ківерцівського районного центру еколого-натуралістичної творчості

02.01.2019

 Вихованці гуртка «Природа рідного краю»,  «Юні зоологи» (керівник Ісакова Т.С.) та «Юні орнітологи» (керівник Данилюк А. Р.) є активними учасниками Всеукраїнської  природоохоронної акції «Годівничка», яка проводиться з метою виховання ціннісного ставлення до біорізноманіття, проведення широкої просвітницької роботи та практичних дій з охорони та збереження орнітофауни. У ході акції гуртківці знайомляться з видовим різноманіттям зимуючих птахів нашої місцевості; отримують знання з біології птахів, аспектів їх підгодівлі; оволодівають методиками визначення, спостереження та обліку зимуючих птахів; розвивають гуманне ставлення до птахів, бажання їх охорони.

В ході акції в центрі еколого-натуралістичної творчості був проведений майстер-клас по виготовленню оригінальної годівнички для птахів. Багато нового і цікавого про зимуючих птахів рідного краю дізнались вихованці переглянувши презентацію «Птахи взимку», ознайомились з основними правилами виготовлення годівниць для птахів, дізнались як  правильно підгодовувати птахів, що можна покласти у годівничку. Юннати  виготовили годівниці з підручних матеріалів: пакетів з під соку, молока, пластикових пляшок, пласкі годівниці( з картону , клею з муки та води і сухої зернової суміші), годівниці автомати, які з допомогою педагогів розвісили на території центру у дендропарку, насипали в них корм і через деякий час вже спостерігали за першими горобчиками, які прилетіли на розвідку. Вихованці активно слідкують за наявністю їжі в годівничках, бо знають, що корм потрібно класти щодня і бажано в однаковий час. Це допоможе врятувати пташок від загибелі і сконцентрувати їх в одному місці.

Для підгодівлі птахів гуртківці використовують насіння соняшника, дині, проса, конопель, вівса. З великим задоволенням птахи поїдають пшеничні зерна, насіння кавуна, гарбуза. Уже стало традицією в Ківерцівському районному центрі еколого-натуралістичної творчості прикрашати ялинку для птахів На ялинку чи невелике деревце юннати розвішують качани кукурудзи, яблука, намисто з гарбузового насіння, гілочки калини, горобини, білий хліб, шматочки несоленого сала. Така ялинка-годівничка до смаку всім птахам.

Юннати проводять спостереження за птахами, які прилітають на годівнички, готують фотовиставки, беруть участь у конкурсі малюнків «Хто прилетів на годівничку», виготовленні буклетів «Чому потрібно оберігати зимуючих птахів».

В рамках природоохоронної акції  «Годівничка» відбулась зустріч  юннатів з працівниками Ківерцівського НПП «Цуманська пуща».  Діти  переглянули цікавий  фільм  про зимуючих птахів  краю, особливості підгодівлі птахів взимку.

Цікаво і змістовно проходять орнітологічні спостереження за птахами нашої місцевості, екскурсії в міський парк, ліс, зимовий облік птахів. Орнітологи центру закликають всіх допомогти вижити в голодний і холодний час птахам, які взимку не залишають рідний край. Давайте всі разом збережемо пернатих друзів. Приєднуйтесь до нашої справи! Пам’ятайте: птахи взимку дуже сподіваються на вашу допомогу, а влітку обов’язково віддячать вам сторицею.

Довідково

Для птахів зима важка пора. Вони страждають від холоду і голоду. Крижаний вітер гуляє, носиться між будинками і деревами, забирається і під густе пір’ячко. Важко всидіти маленьким пташкам і на землі, і на гілці, холонуть лапки. Щоб зігрітися, треба їм стрибати, літати, шукають вони де сховатися від холоду.

Зима лютує. То мороз розгуляється, то замете буревій. Найгірше, коли після денної відлиги вдарить вночі мороз і заморозить зверху сніг. Таке крижане покриття зверху на снігу тверде, слизьке, його не розбити ні слабкими лапками, ні дзьобом. Як птахам дістати з під льоду їжу: траву, зернятка. Адже добре відомо: хто ситий , тому холод не страшний. Процес травлення в птахів відбувається швидко й енергійно, а тому вони постійно потребують їжі. Взимку, не встигнувши протягом короткого дня добути собі необхідну кількість поживи, птахи залишаються на ніч напівголодними і, не дочекавшись дня, гинуть  Згідно зі статистичними даними у суворі зими з 10 великих синиць виживає 1-2 В наших силах врятувати птахів від голодної смерті: розвісити годівнички і всю зиму підгодовувати їх. Підгодівля сприяє не лише виживанню, а й подальшому розселенню і гніздуванню птахів на даній території.

Відділ з питань організаційної роботи, внутрішньої та інформаційної політики