ЙОДОПРОФІЛАКТИКА В ЗДОРОВ’Ї ЛЮДИНИ

Одним із фактів які впливають на стан здоров’я людини, є йод. Він необхідний для нормального функціонування щитовидної залози, через яку за 17 хв. проходить повний об’єм крові. Йод, вироблений за цей час залозою, знищує нестійких організмів і послаблює активність стійких. Якщо ж йоду не вистачає, то патогенна мікрофлора не гине.

         Остаточно встановлено, що вміст йоду у щитовидній залозі залежить від наявності його у продуктах харчування. При недостатньому поступленні залоза не може нормально функціонувати. Крім захисної, бактерицидної функції щитовидна залоза виконує й інші, а саме: відновлення енергії, затраченої протягом доби, сприяння стабільності роботи нервової системи. При нервовій напрузі, роздратованості виникає більша потреба в йоді також функція йоду пов’язана з розумовою діяльністю людини.

         Йод є також одним із найкращих каталізаторів обмінних процесів, при нестачі йоду поживні речовини засвоюються в організмі не повністю і відкладаються у жирові запаси.

       Захворювання на ендемічний зоб виникають на територіях з низьким природним вмістом йоду в грунті, воді, місцевих харчових продуктах і мають виражений ендемічний характер. Жителі нашого регіону належать до таких ендемічних територій.

       Найбільш вразливими до йодної недостатності є діти шкільного віку, підлітки в період статевого дозрівання, адже в них перебудовується ендокринна система, вагітні жінки. Нестача йоду в організмі впливає також на розумову здатність дітей.

          Поширеність  захворювань щитовидної залози  та інших вад здоров’я в наслідок йодного дефіциту, спонукає проводити невідкладні заходи.     Існує ряд способів додаткового забезпечення організму йодом: споживання традиційно водовмісних морепродуктів (морська капуста, риба), споживання їжі з підвищеним вмістом йоду (бобові, гриби, яйця, смородина, чорноплідна горобина), змащення невеликих ділянок шкіри настойкою йоду.

         Одним з традиційних методів забезпечення харчових продуктів йодом є їх йодування. Йодують харчові продукти, воду і сіль та ін.. Гарантований термін зберігання такої солі – 3 місяці, а під час термічної обробки - втрата йоду становить 25-30%. Тому йодовану сіль бажано використовувати для салатів, для досолювання їжі без термічної обробки. У нашому районі пекарня «Волиньагропродукт» випікає окремі сорти хліба збагачені йодом. Також можна використовувати йодовану воду «Йоданка Павлівська» та інші йодовані харчові продукти і харчові добавки.  Із місцевих продуктів корисно споживати ягоди смородини та чорноплідної горобини.

         Така йодна профілактика являється запорукою доброго  здоров’я.

 

Лікар з  гігієни харчування Ківерцівського районного відділу ДУ « ВОЛЦ МОЗ України» 

                                                                                                      Комариця Я.