Про підвищення рівня енергозбереження та енергоефективності в житловій сфері

Питання енергозаощадження є найбільш актуальною проблемою, про яку говорять всі – на державному, комунальному та побутовому рівні.

В умовах стрімкого зростання комунальних тарифів перед більшістю українців дуже гостро постало питання – як не допустити значного збільшення навантаження на сімейний бюджет. І чи не єдине раціональне рішення – підвищення ефективності використання та правильний облік енергоресурсів, які щомісячно споживаються кожною українською родиною.

Місто Ківерці належить до категорії міст, яких є переважаючий відсоток в Україні – а саме, міст енергозберігаючий потенціал яких використовується мало. Сучасні методи, зокрема, регулювання споживання енергії залежно від обсягів і видів виконуваних робіт, застосовуються мало. Рівень обслуговування будівель, систем та обладнання залишається на низькому рівні.

Основними бар’єрами, що перешкоджають забезпеченню збалансованого сталого розвитку енергозбереження в місті є:

Дефіцит вільних коштів для реалізації заходів з енергозбереження.

Відсутність місцевого нормативного регулювання в сфері існуючого енерговикористання та стимулювання до економії традиційної і впровадження використання альтернативної енергії.

Житлово-комунальний фонд міста на сьогодні складається в основному із будівель зведених індустріальним способом, в яких зовсім чи недостатньо закладені енергозберігаючі технології. Саме такі будівлі є лідерами з нераціонального споживання.

Для забезпечення підвищення рівня енергозбереження та енергоефективності в житловій сфері необхідно виконати капітальні роботи для кожного будинку:

теплоізоляція стін, покрівлі та вікон зменшить втрати тепла, а витрати на це компенсуються заощадженням енергії (адже на втрати тепла через стіни припадає 10 – 30 % усіх витрат тепла в квартирі і 30 – 50 % – у будинку, а за допомогою теплоізоляції вікон втрати тепла можна зменшити на 30 – 60 %);

модернізація опалювальної системи, нові радіатори в квартирах, прилади регулювання та моніторингу тепла;

нова система вентиляції;

ремонт і реновація сходів та міжповерхових площадок;

модернізація освітлення місць загального користування.

Саме зараз настав той час, коли про енергоефективність треба не лише говорити, але й активно діяти. Але держава не має можливості самотужки забезпечити весь спектр енергоефективних заходів. Натомість вона пропонує дієві механізми, які покликані стимулювати населення, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та житлово-будівельні кооперативи (ЖБК) впроваджувати ці заходи самостійно.

8 квітня 2015 року Кабінет Міністрів України запровадив програму із надання населенню, ОСББ і ЖБК кредитів та компенсацій витрат на заходи щодо енергоефективності. Це означає, що будь-який громадянин України, або керуючий орган ОСББ чи ЖБК може взяти банківський кредит на утеплення власної оселі чи багатоквартирного будинку, придбання енергоефективного обладнання чи матеріалів, а держава поверне їм частину від суми цього кредиту.

У Ківерцівській фiлiї Волинського обласного управлiння АТ "Ощадбанк" діє програма "Ощадний дім".«Ощадний дім» – унікальна програма, завдяки її реалізації з’явилась можливість більш ефективно і економно використовувати енергоресурси, а головне – істотно зменшити сімейні витрати, враховуючи суттєве підвищення комунальних платежів. Ця програма доступна для кожного жителя міста Ківерці.

Програмою передбачено надання кредитних коштів на заходи з утеплення як приватних житлових будинків, так і квартир у багатоквартирних будинках.

Так, при оформленні кредиту на заміну котла на негазовий можна розраховувати на компенсацію до 20% його вартості, при утепленні індивідуальних будинків – до 30% і до 40% – на заходи з енергоефективності для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), але не більше ніж 10 тис. грн. на одну квартиру.

В рамках реалізації урядової програми енергозбереження державний Ощадбанк кредитуватиме фізичних осіб на придбання твердопаливних або електричних котлів. Кредит надається на термін до 36 місяців за ставкою 25% річних. Обов'язковий власний внесок клієнта - 10% вартості котла. Мінімальна сума кредиту - 1 тис. грн, максимальна - 30 тис. грн.

Таким чином уряд демонструє, що він не на словах, а реальними діями підтримує прагнення України до енергоефективності та енергонезалежності.

 

Управління економіки райдержадміністрації