Поліомієліт в Закарпатті – загроза для Волині

Нещодавно Україну сколихнуло чергове повідомлення МОЗ України про реєстрацію спалаху поліомієліту в Закарпатській області з двома випадками захворювання серед дітей  десятимісячного та чотирирічного віку

 Поліомієліт – одне з найважчих щодо перебігу та ускладнень  інфекційне захворювання, що характеризується ураженням нервової системи.

Гострими є початок та протікання хвороби, тому симптоматика при ній виражена яскраво й спричиняє важкі страждання хворому. Гарячка протікає з сильним головним болем, судомами; розлади шлунково-кишкового тракту – з больовим синдромом; можливі в’ялість, сонливістю або ж , навпаки,  безсоння, що виснажує хворого; характерними є марення, розвиток парезів, паралічів кінцівок – часткової чи  повної втрати довільних рухів у них, найчастіше – в  ногах.

Страшні й, іноді, незворотні  наслідки хвороби: паралічі центру дихання, ковтальних м’язів, запалення спинного та головного мозку, вони часто призводять до смерті. В разі видужання відновлення паралізованих кінцівок та деформованого хребта відбувається не завжди й не в повному об’ємі.

Для поліомієліту характерний , і найчастіше зустрічається, фекально-оральний шлях поширення інфекції – через брудні руки, іграшки, посуд та інші предмети вжитку. Найнебезпечнішим в епідеміологічному плані є поширення вірусу харчовим та водним шляхами, особливо з молоком та водою. Тоді   можуть виникати масштабні за обсягами спалахи захворювання. Зустрічається і повітряно-краплинний шлях передачі інфекції - при кашлі, чханні, розмові з хворим.

Збудник поліомієліту – поліовірус, стійкий у зовнішньому середовищі, здатний тривалий час функціонувати й поза організмом людини, зберігаючи свою вірулентність і у воді, і у фекаліях, і в молоці, а також при низьких температурах. У природі він поширюється, практично, з блискавичною швидкістю: усього кілька місяців знадобилося  збуднику поліомієліту, щоб з території Ізраїлю мігрувати до Єгипту. Часто при поліомієліті зустрічається здорове носійство – стан, при якому збудник , потрапляючи в організм людини клінічних проявів захворювання не викликає, але виділяючись з організму, здатен заражати оточуючих.

Сприйнятливим до поліомієліту є дитяче населення, особливо не імунізовані проти поліомієліту діти; а також особи з імунодефіцитними станами, саме серед останніх іноді  реєструється й вакцинасоційований поліомієліт або поліомієліт, викликаний імунізацією. Така ситуація виникає, коли в лікувально-профілактичному закладі з певних причин не володіють інформацією про імунодефіцит дитини, чи членів її родини, адже більшість діагнозів, при яких цей стан виникає , розголошенню не піддаються, самі пацієнти також не схильні розголошувати статус ВІЛ-інфікованого, хворого на СНІД тощо, таким чином  не даючи медичному працівнику право правильно вирішити питання проведення чи скасування щеплення, та безпомилково обрати  засіб імунопрофілактики. Адже  дітям з імунодефіцитом щеплення проти поліомієліту протипоказані взагалі,  лише інактивованою вакциною проводяться щеплення дітям з сімей, де проживають особи з імунодефіцитними станами з метою профілактики виникнення у них вакцинасоційованого поліомієліту.

Отже, для профілактики поліомієліту – основного засобу профілактики цього захворювання, дітям у віці від 2-х місяців до 14 років проводять імунізацію. Для цього використовують  два види вакцин:

- інактивована (ослаблена) поліомієлітна вакцина (ІПВ), призначена для перших двох щеплень, які згідно нового календаря повинні проводитися у віці 2 та 4 місяці, та, як уже було сказано,  для імунізації дітей з сімей, де проживають особи з імунодефіцитними станами. Дана вакцина вводиться ін’єкційно, як окремий препарат, так і у складі комбінованих , багатьом уже відомих імунобіологічних препаратів таких як «Пентаксим», «Інфанрикс Гекса», «Інфанрикс ІПВ»;

- тривалентна жива рідка пероральна поліомієлітна вакцина (ОПВ), призначена для проведення решти щеплень проти поліомієліту : третьої вакцинації у 6 місяців, та ревакцинацій у 18 місяців, 6 та 14 років, вводиться через рот у вигляді крапель.

Слід зазначити, що на протязі останніх 10 років несприятливі події після вакцинації даними імунобіологічними препаратами  в районі не фіксувалися, адже щеплення проводяться сучасними сертифікованими і дозволеними до використання в Україні імунобіологічними препаратами, які застосовуються в більшості країн світу і вже довели свою ефективність та безпечність.

У відповідь на введення вакцин, анатоксинів можуть виникати і закономірні відповідні реакції з боку організму людини. Це почервоніння, припухлість в місці ін’єкції, незначне  підвищення температури тіла, дещо підвищена збудливість, які швидко й безслідно проходять й лише  свідчать про формування імунітету. І шкода від реакції надто мала в порівнянні зі шкодою від захворювання і можливої від нього смерті.

Батьки не повинні боятися імунізації, і якщо у дитини немає медичних  протипоказань до проведення щеплень, то слід сприяти забезпеченню їй достатнього захисту від інфекційних хвороб, керованих засобами імунопрофілактики, шляхом вакцинації. Адже здоров’я Вашої дитини і дітей, які перебувають поруч  з нею, напряму залежить  від опірності їх організму, здатності протистояти інфекціям. Якщо ще до 2010 року в районі «працював» на епідемічне благополуччя колективний імунітет, який досягав 98-100% щепленості дитячого населення проти керованих інфекцій  і гарантував епідемічну безпеку перебування в середовищі імунізованих  одиницям не щеплених, то сьогодні ці одиниці переросли  в сотні «завдяки» великій кількості відмов, і про колективний імунітет говорити не доводиться , так як діти, імунізовані проти поліомієліту, становлять лише 65,9%.

В даний час, у зв’язку з погіршенням епідемічної ситуації з поліомієліту у Закарпатті МОЗ України розробляються додаткові схеми імунізації дитячого населення проти поліомієліту. Тому, хочу ще раз звернутися до батьків: « Не нехтуйте запрошеннями медичних працівників з’явитися в пункт імунізації, але й пам’ятайте, що в день проведення щеплення Ваша дитина повинна бути цілком здоровою, бодай найменше погіршення самопочуття уже є тимчасовим показанням до відтермінування імунізації».

 

Алла Пахальчук

Начальник Ківерцівського районного

управління ГУ ДСЕС у Волинській області